- несъмѣрениѥ
- НЕСЪМѢРЕНИ|Ѥ (5*), ˫А с.1.Несмирение, непокорность:
немл(с)рдье и гордость несмѣрение. пакость и лютость кознь пребываѥть в васъ. ПрЮр XIV, 297б; то же ЗЦ к. XIV, 89б.
2. Неумеренность:Подобаѥть же приимъшиимъ отъ б҃а область раздрѣшати и вѧзати сѹдити грѣховьна˫а съмотрени˫а и съгрѣшьшааго на обращениѥ готовльниѥ. и сице подобьноѥ ицѣлѥниѥ приносити къ недѹгѹ. да не несъмѣрениѥмь на обоѥ дьрзнѹвъ съблазнитьсѧ къ сп҃сению страждаи. (τῇ ἀμετρίᾳ) ΚΕ XII, 69б; ˫ако же ни запрѣщень˫а лютости створити. ни попущени˫а раслаблень˫а. но ѡбоего несмѣрень˫а бѣгати (τὴν ἀμετρίαν) ГБ XIV, 170б.
3. Зд. Отсутствие сравнения с чем-л.:пустыньному ѹбо и маложеньному житью прѧщемасѧ. межю собою. и расходѧщемасѧ. и не единому же ѹбо или добра или зла. но смѣшено имущема к сему молчащю. пребывающю паче и ѹставну и къ б҃у приводѧщю. но не без величань˫а. и немучень˫а дѣлѧ нрава добра и несмѣрень˫а. (διὰ τὸ... ἀσύγκριτον) ГБ XIV, 168г.
Ср. съмѣрениѥ.
Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. Главный редактор Р. И. Аванесов. 1988.